Kocaeli’de Sınıfımızı Kazandık

dsc02439

2015 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağı Ford Otosan 33. Kocaeli Rallisi, 22-23 Ağustos tarihlerinde düzenlendi. Ford Otosan ana sponsorluğunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Outlet Center İzmit, Toshiba, Avis, Setur ve Wellborn Luxury Hotel katkıları ile organize edilen yarışı, 12,3 saniye farkla Neo Motorspor adına Peugeot 207 S2000 ile yarışan Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ekibinin zaferi ile sonuçlandı. Yarışın genel klasman ikinciliğini Castrol Ford Team Türkiye takımından Ford Fiesta S2000 ile Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz elde ederken, üçüncülük yine aynı takımdan Murat Bostancı-Onur Vatansever’in oldu.

Büyük çekişmeye sahne olan ve ulusal klasmanda 6 ekibin çeşitli nedenlerle tamamlayamadığı rallide, Sınıf N’de Mitsubishi Lancer EVO IX ile ferdi olarak yarışan Burak Çukurova-Vedat Bostancı ekibi zafere ulaşan taraf oldu. Çukurova-Bostancı TopCars teknik desteğinde mücadele ettikleri rallide, genel klasmanı da 4.sırada tamamladı.

22 Ağustos Cumartesi günü Outlet Center İzmit önünden verilen start ile başlayan rallide, iki gün boyunca ara sıra yüzünü gösteren yağışlı hava, ekiplerin lastik seçimleri ve ayar konusunda oldukça zorladı. Rallinin ilk gün Transit (12,40 km), Tourneo Courier (9,10 km.) ve Ford Otosan (18,80 km.) ve son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seyirci Özel Etabı (1,20 km.) özel etapları geçildi. Özellikle şehir merkezinde Perşembe Pazarı’nda servis alanı yanında oluşturulan seyirci özel etabına otomobil severlerin yoğun ilgi gösterirken, ekipler izleyenlere uzun süre unutulmayacak görsel bir şov sundu. Rallinin ikinci günü olan 23 Ağustos Pazar günü, Transit, Turneo Courier ve Ford Otosan etaplarını ikişer kez geçen ekipler, saat 17:20’den itibaren Outlet Center önündeki finiş podyumuna ulaşmak için mücadele ettiler.